Africký boh

Autor: Janka Kováčiková | 3.1.2016 o 8:04 | Karma článku: 4,50 | Prečítané:  640x

Nedávno mi niekto povedal, že vysokoškolsky vzdelaný človek, ktorý ide zachraňovať Afriku cez kresťanstvo, nie je tak celkom v poriadku.

Hoci som sem nič také robiť neprišla, som kresťanka a náhodou som sa zúčastnila konferencie, ktorú organizovala miestna rehoľa. Nemám blízky vzťah k ostentatívnemu prejavovaniu viery, ktoré je tu bežné, ale uvedomomila som si, aké je toto stretnutie mladých z rôznych krajín strednej Afriky dôležité. Hlavnou témou bol mier, pokoj, ktorý v ich domovoch chýba najmä kvôli každodennej streľbe na uliciach. Pišta Vandal v rozhovore pre Postoj povedal, že aj keby Boh nebol, tak to spoločenstvo, ktoré dáva Cirkev, za to stojí. Stretli sa tu, aby sa zdieľali a premenili svoj strach, nedôveru v ľudí a zlé pocity na niečo dobré. Určite ste už počuli o rwandskej genocíde v roku 1994 - milión obetí, mačety, nenávistné rádio. A teraz si predstavte, že odvtedy žijete vedľa vraha svojich rodičov… Bez odpustenia to nezvládnete. Ak by sa každý chcel pomstiť za tieto krivdy, občianska vojna by skončila až vtedy, keď by umrel alebo ušiel posledný obyvateľ Rwandy. A potom je tu kresťanstvo, ktoré učí nastaviť druhé líce…

Ak si má niekto vziať tú najdôležitejšiu vec z kresťanstva, tak by to mala byť láska k blížnemu. Nevidím dôvod, pre ktorý by táto zásada nemala byť inšpiráciou pre každého človeka hocikde na svete. Ako cestovateľ mám obavy z toho, že o 50 rokov už možno na Afrike nebude nič exotické, pretože sem západ úplne pretlačí svoj vplyv. Strata inakosti bude daňou za globalizáciu. Náboženstvo pokladám za veľkú súčasť kultúry a malo by sa  ponechať také, aké je a kde je, nie násilne meniť. Žila som aj v Indii, kde rehole prevádzkovali súkromné školy, ktoré ponúkali kvalitnejšie vzdelanie než štátne, ale súčasťou dňa boli omše a modlitby. A tak chudobné hinduistické rodiny poslali deti vzdelať sa aj konvertovať. Zmena viery len preto, že mi jej predstavitelia dávajú jedlo, je úplne nesprávna. Na druhej strane, ak sú porušované základné práva človeka, je potrebná pomoc z vonku, ako to bolo aj v prípade genocídy. OSN zahasí požiar, ale učenie k láske k iným by mu mohlo predísť.

Milý čitateľ, možno nie si spirituálny človek, ale niekto iný žije v biede a vojne a potrebuje veriť, že existuje niečo viac než utrpenie. Spôsob, akým sa kresťanstvo dostáva do krajín tretieho sveta, nie je ideálny, ale vysvetľovať im morálku cez Kanta je… náročnejšie. Možno pochádzaš z kresťanskej rodiny ako väčšina Slovákov, ale postupne si zistil, že je to buls*it a tak si ateistom. Aj tu pod rovníkom môžu ľudia dospieť k rovnakému záveru, ale skutočnosť je taká, že africká chudoba ateizmus nepozná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?