Problémy prvého sveta v krajine tretieho sveta

Autor: Janka Kováčiková | 30.10.2015 o 17:03 | (upravené 2.12.2015 o 8:57) Karma článku: 5,64 | Prečítané:  543x

Ste v Afrike 24 hodín, čakáte, kým za vami dorazí aj vaša duša, ktorá vraj chodí peši, aby ste si uvedomili, kde naozaj ste a… nič. Začínam si myslieť, že som sa Indiou zaočkovala proti rozvojovým krajinám.

Mám v sebe zatiaľ podobný pocit, ako keď si po rozchode nájdete novú lásku. Možno ho ešte trochu porovnávate s predchádzajúcim, nie ste na neho ešte zvyknutí, všetko je nové a trochu trápne, ale viete, že je to len otázka času, pretože cítite, že ste si vybrali dobre.

Kedysi v Indii som stratila strach a vlastne aj pud sebazáchovy. Keď som si teraz pred odletom čítala o chorobách a nástrahách Rwandy, mala som pocit, že ma znovu ide všetko zabiť, postupne však zisťujem, že je to skôr uhol, pod ktorým sa Európa díva na menej rozvinuté krajiny, špeciálne Afriku. Rodičia sa ma pýtali, ako sa s takými africkými deťmi išlo na výlet a ja som si uvedomila, že vlastne fantasticky. Tu totiž slovo učiteľ ešte budí rešpekt. Áno, chýba mi neobmedzený internet, signál, tečúca voda a kraťasy, ale čo tam po tom. Po každom jedle si dám papáju, marakuju a tamarillo (tree tomato), uspokojím si svoje ekologické Ja rozhodnutím, či použijem filtrovanú, menej filtrovanú alebo nefiltrovanú vodu, precvičím si prepínanie jazykov medzi angličtinou, francúzštinou, kinyurwandou, poľštinou, slovenčinou aj nemčinou a drahý baldachýn vymením za nenahraditeľnú sieť proti komárom. Je to ten iný uhol, ktorý som sem prišla nájsť alebo lepšie povedané - idem si vyrovnať ten svoj európsky. 

Vrámci rýchlokurzu, čo áno a čo nie v Rwande som sa dozvedela, že domáci nechcú byť nazývaní krajinou tretieho sveta. Hoci sa nachádzajú uprostred Afriky a zvádzajú boje s hladom, chorobami a nedostatkom vody, všetkými dvadsiatimi sa snažia napredovať. Som očarená ich prevahou žien v parlamente, jedným dňom v mesiaci, ktorý všetci venujú komunite, škôlkármi, ktorí plynule rozprávajú tromi jazykmi a zákazom plastových tašiek pri vstupe do krajiny. Viac ma však začalo trápiť, ako sa môže tak očividne pozabudnúť štát na chvoste západnej Európy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?