Cnosti Indie

Autor: Janka Kováčiková | 13.2.2013 o 18:28 | (upravené 14.2.2013 o 16:41) Karma článku: 2,21 | Prečítané:  194x

Zvedavosť

To ich večné obzeranie si ma rozhodne nie je všetko, čo Indovia dokážu. Keď čakám v rade v obchode, tak ďalší zákazník si skráti chvíľu čítaním si môjho nákupného zoznamu. Nie iba tak náhodou a nenápadne, ale rovno si  otvorí môj diár. A áno, potom si ma poobzerá. Náš šofér chodí s nami aj do lekárne, aby vedel, čo nakupujeme. Minule som mu musela zmerať obvod hlavy, lebo videl, ako som to robila iným. Deti si naklonia knihu, ktorú čítam, aby mali lepší výhľad. A niekedy len prídu do našej izby a pozerajú sa na nás. Recepčný v hoteli si z toho šoku z 3 neindických hostí namiesto mojich indických víz okopíroval tie americké a nie a nie ho presvedčiť, že to nie je správna stránka môjho pasu, ktorú potrebuje. Bolo to márne, „Amerika" je pre nich aj tak každý biely, koho vidia. Keď ma raz prišla domáca zavolať na večeru, tak sa ešte na 5 minút zdržala pozeraním sa mi do obrazovky počítača. Ale aj na to jej nazeranie do hrnca, keď varím, som si už zvykla. S malým protestom sa nechám vyfotiť miestnym mladíkom, asi aby som potvrdila mýty o inokožcoch, ale nikdy nekončiacu otázku: What is your name?  opakujúcu sa niekoľkokrát za sebou asi nepochopím. Možno to takto opísané vyzerá skôr ako neresť, ale z dlhodobého hľadiska je zvedavosť niečo, čo ľudstvo ťahá vpred a práve to Indii veľmi prajem.

Pokora

Od toho prvého dňa v Bangalore, keď som sa cítila ako zlodej pri fotení ich biedy, sa toho veľa nezmenilo. Nielen detí bežia a kričia, keď nás vidia, ale aj dospelí mávajú a usmievajú sa, chcú fotky svojich detí. Väčšina z nich nie je xenofóbna ako sme často my. Nepozerajú sa na mňa ako na bohatú Európanku, ktorá sa im tam naváža po krajine. Neviem teda o každom, čo si o mne myslí, ale tí, ktorí sa mi prihovoria, majú veľmi otvorenú myseľ. Raz si ku mne prisadla moslimka (periférne to prisadnutie si vyzerá, ako keby si niekto vedľa vás položil čiernu batožinu, keď sa ten objekt začne hýbať, je v ňom niekde zahrabaná žienka) a s veľkým záujmom sa pýtala na môj život. Chvíľku rozprávala aj o sebe a o tom, že je šťastná, pretože sa dokáže postarať o svoje deti, tým, že učí chémiu na strednej škole. Takýchto príbehov mám ale málo, vzdelanie je tu na nízkej úrovni a angličtina zriedkavá. Jediné z čoho môžem vyčítať ich postoj ku mne, sú ich perlovobiele úsmevy.

Pomoc

V sobotu nám došiel plyn, a tak som obed varila na ohni. Katka mi povedala, že v tej dlhej sukni pri peci vyzerám tak autenticky. Neviem, čo tým myslela. V nedeľu sme sa teda rozhodli ísť na obed do mesta. To mesto si predstavte ako viac smetí, viac ľudí a viac kráv na jednom mieste v porovnaní s našou dedinkou. Autobus sme však nestihli, pretože doprava, ako už viete, tu má vlastné pravidlá. Rovnako to platí aj pre odchody autobusov, ktoré prakticky fungujú tak, že keď autobus príde, tak naloží ľudí, ktorí čakajú a ide preč. Našťastie však išiel okolo traktor s pieskom. Trištvrtehodinu sme si tak užívali exkluzívny výhľad na krajinu aj s 10 ďalšími stopármi. Ešte nikdy som nevidela auto iba s jedným pasažierom a ak aj vidím osamelého motorkára, tak len preto, že ma okolo seba naložených aspoň 100kg ryže. Ľudia si pomáhajú, ako vedia. Každý v okolí patrí k najnižšej kaste a pozná biedu. A s tou biedou asi aj blížneho.

Samozrejme, toto sú veľmi svetlé a nekomplexné stránky Indie, mala by som plno prípadov, kedy je ich zvedavosť nepríjemná, kedy pokora sa zmení na hostilitu a pomoc na ziskuchtivosť alebo úplne absentuje. Môj celkový dojem z ľudí je ale dobrý a taký ho chcem posunúť ďalej. Vraví sa, že všetko dobré pochádza z východu, tak sa nechám inšpirovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?