Tie krásky

Autor: Janka Kováčiková | 5.2.2013 o 13:58 | (upravené 5.2.2013 o 14:31) Karma článku: 1,76 | Prečítané:  311x

Indky sú najkrajšie ženy, aké som kedy videla. Každý deň sa kochám v týchto útlych stvoreniach obmotaných kusom látky, a to som ešte pred odchodom sem tmavé typy práve nepreferovala.

Sú také maličké, že sa pri nich cítim ako obryňa. Priemernú výšku by som určila na 155cm (ale ich manželia nie sú oveľa vyšší, pretože zriedka prekročia 170cm, takže sa trochu nadrozmerne cítim aj pri nich). Keď takúto Indku postavíte na váhu aj s jej malým dieťaťom, stále váži maximálne 45kg. A to som presvedčená, že 3kg vážia len jej šaty a šperky. Prstene, veľké zlaté náušnice, náramky, piercingy v nose a ušiach, zvončeky na nohách, všetko toto patrí k bežnej dennej výbave, či už ide na pole alebo do mesta. Vlasy majú začesané vzadu alebo nosia vrkoč, ktorý sa krásne leskne, pretože si účes robia s kokosovým olejom.. Ten si počas sviatkov ozdobujú živými kvetmi, najčastejšie ružami a jazmínom. Slobodné dievčatá nosia oblečené punjabi - široké nohavice, dlhé tričko s krátkym rukávom a rázporkami na bokoch a šatku cez plecia, ktorej konce padajú dozadu. Tie vydaté, alebo ženy, ktoré pracujú napríklad na úradoch, nosia sari - to je to ich tradičné farebné oblečenie, ktoré pozostáva z dlhého kusu látky. Zatiaľ som sa nedozvedela, ako sa viaže, ale snáď sa mi to podarí zistiť (komunikačná priepasť je fakt hlboká). Niektoré sú pomaľované henou, ale len na dlaniach, na zvyšku tela by to bolo aj tak zbytočné.

Manželstvo je vždy vecou dohody, akurát že v Indii je to dohoda rodičov a nie manželov. Žiadne dotyky medzi mužom a ženou na verejnosti nie sú prípustné, ale mladí muži sa navzájom objímajú a držia za ruky celkom bežne. Hoci sa od detstva hrávajú spolu na ulici, po svadbe sú pohlavia striktne rozdelené. Väčšina mužov celý deň postáva a polihuje na námestí, kým húfy žien sa zohýbajú pri práci na poli. A čo je na tom najprekvapivejšie? Tie mladé žienky sa aj tak stále usmievajú. Sú spokojné a ja neviem prísť na to, ako je to možné. Jediné, čo mi príde v úvahu, je sila ženstva, spoločenstva žien. To, že žijú spolu, že sú si navzájom aj v tom svojom ťažkom živote oporou, im dáva silu. Cítia sa pochopené a ocenené aspoň ďalšími ženami, keď už nie rodinou. Stále je to ale lepšie, ako byť opustenou alebo vdovou. Nielen, že už nemôžete nosiť vo vlasoch kvety, ale manželova rodina si s vami môže urobiť, čo uzná za vhodné. Tragických príbehov je veľa.

Indické mladé matky sú vlastne teenagerky s veľa povinnosťami. Ráno musia navariť pre rodinu a predpoludním sa so svojimi „obedárikmi" poberú pracovať na polia. Či už idú zbierať ryžu alebo bavlnu, prípadne triediť chilli papričky, naspäť sa vracajú neskoro v noci. Kým majú detičky ešte malé, ostávajú s nimi doma, potom výchovu prevezmú babky. Materstvo v Indii je krásnou ukážkou návratu späť k prirodzenosti. Žiadne kočíky, žiadne cumlíky, žiadne plienky. Detskou kolískou je sieť na strome alebo matkino lono. Vo väčšine budov, aj verejných, chýbajú stoličky, každý sa teda posadí na zem do tureckého sedu a to dieťa tam potom úžasne zapasuje. Sari, ktoré má omotané okolo krku, používajú ako tienidlo, keď dojčia alebo uspávajú deti. Mama s dieťaťom sú tak neustále spolu a verte, že je to na ich správaní aj vidieť. Tmolia sa od mamy k babke, od babky k susede a nemajú strach, že im mama zatiaľ niekam ujde. So starostlivosťou časom začnú pomáhať aj starší súrodenci, hoci ich mladší bračekovia a sestričky sú od nich len o hlavu menší. Dievčatká majú už od mala taký ten „ženský bok", na ktorom sa deti ľahšie držia a vedia tak dokonca aj utekať, zvlášť, keď sa objavím s fotoaparátom. Ten poznajú všetci.

Nikdy nezabudnem na tie ich bielka a ešte belšie zuby v kontraste s tmavou pokožkou, ako sa na mňa usmievajú a hlcú moju tvár tak ako ja tú ich. Sú ako životbudiaci dážď v tejto suchej, pustej krajine. Sú kritikou pre moje nároky a povzbudením k vytrvalosti v ťažkých situáciách. Sú indické kvety s neuveriteľnou túžbou rásť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?