Prečo sa mojím najobľúbenejším svätým v Indii stal sv. Krištof

Autor: Janka Kováčiková | 2.2.2013 o 15:37 | (upravené 2.2.2013 o 15:46) Karma článku: 1,05 | Prečítané:  194x

Už som vám niečo o indickej doprave hovorila, ale ani po 3 týždňoch neprestávam žasnúť. Plnohodnotne a dobrovoľne som sa do tohto zmätku zapojila so svojím jeepom a mám tak ohromnú príležitosť zostarnúť o 10 rokov za 4 mesiace.

Počas mojich tréningov ma môj učiteľ presviedčal, že sa nemám báť: „Oni sa ti vyhnú". Nevyhnú! Jazdila som aj s vodičom školského autobusu, ktorého stratégia je v zásade nepoužívať  pri štartovaní  jednotku, aj napriek stavu auta jazdiť 110km/h a mieriť na ľudí namiesto krajnice. Predpokladám, že je to jeho spôsob na prinútenie chodcov ešte viac uhnúť. Tak či onak, prebudil vo mne tik šoférov-spolujazdcov, ktorí tlačia nohy do podlahy, keď si myslia, že je načase zabrzdiť. Okrem toho niekedy zadržím dych a zatvorím oči, pretože čakám náraz. Raz si to odniesla krava (pre milovníkov prírody - prežila to). Jeho šoférovanie je teda ešte stresujúcejšie než moje vlastné. Keď som s lekciami Poprava v dopravnom prostriedku na indický spôsob začínala, tak sa mi stalo, že sa jeden motorkár pristavil a odfotil si ma - jednoducho beloška za volantom. Keby sa tak radšej všetci odpratali z cesty, keď ma vidia, ako sa na nich rútim. To by mi viac pomohlo.

Aké nástrahy ponúka cesta na vidiek? Napríklad takých traktoristov. Títo milovníci hudby si vypeckujú svoje traktorčeky na plné grády a autá za nimi sa môžu utrúbiť do bezvedomia. (Keď nejde elektrický prúd, všetci netrpezlivo čakáme na zapnutie hinduistického repárku, ktorý ohlasuje, že sme znovu zapojení. Traktoristi však svojou vlastnou diskotékou často spôsobia planý poplach, keď idú okolo.)  Aká by to bola ale India bez kráv? Na cestách ich je teda požehnane. Presúvajú sa vo veľkých stádach svojím pomalým, ležérnym tempom a vôbec nereagujú na trúbenie, búchanie do dverí auta, ani šľahanie bičom od majiteľa. No na kravy tu človek musí opatrne. Potom sa dostávame ku kozo-ovciam. Majú všetky odtiene hnedej, bielej a čiernej, rôzne druhy rohov a ich druh dokážem rozlíšiť len podľa chvostu - kozy ho majú dohora a ovce spustený. Tieto sú vďaka svojej veľkosti a rýchlosti ešte nekoordinovanejšie. Len si tam cupkajú a my musíme čakať. Niektoré zvieratká v dedinách zase majú svoju večnú siestu, ktorá nechutí nikde tak dobre ako uprostred cesty. Okrem kráv sa takto prejavujú aj psy. Všetky vyzerajú rovnako - stredná veľkosť, krátka hnedá srsť a špicaté uši. Sú nesmierne ignorantské. Trúbite, kričíte, dokonca sa ich snažíte fyzicky premiestniť (veľmi opatrne, samozrejme, pretože je tu rozšírená besnota), ale nič nepomáha. Jedného som raz asi 30x prekročila na schodoch do svojej izby a on ani okom nemihol.

Nočné šoférovanie. To by ste mali vidieť. Teda presnejšie, aj keby ste chceli, tak nič neuvidíte. Na tých 20km do mesta a v meste mali všetci zapnuté diaľkové svetlá a znemožňovali vidieť na cestu alebo odhadnúť rozmery áut idúcich v protismere. Naďalej sa rútia po strede cesty, trúbia a púšťajú si hudbu. V noci tu môžete natrafiť aj na iné skupinky, pri ktorých musíte byť zvlášť opatrní - ženy vracajúce sa z polí domov. Sú tmavo oblečené, ale lesklé nádoby na hlavách ich v dostatočnom predstihu prezradia. Nám sa ich asi 15 natlačilo do auta. Celou cestou ma skúmali a krútili hlavami, ako to len Indovia vedia (tieto ich prejavy si zaslúžia svoj vlastný článok).

Pravidlá cestnej premávky sa tu nedodržujú až do takých rozmerov, že pravidelne jazda v protismere. Keď sa potrebujete dostať do svojho pruhu, tak sa nemusíte vracať, kým nenatrafíte na priechod. Jednoducho idete v smere, aký je k nemu najbližšie, alebo si tak idete celú cestu. Parkujete, kde chcete, zastavíte, kedy chcete, trúbiť môžete podľa ľubovôle, aj tak vás odignorujú. Považujem sa za veľmi organizovaný typ a táto ich nepredvídateľnosť ma privádza do šialenstva. Najhoršie však je, že keď z toho auta vystúpim, stávam sa rovnakým ignorantom ako oni.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?